h1

2011. videomängumaastik

jaanuar 5, 2011

Blogis on pikka aega vaikus olnud. Mitte, et ma välja surnud oleksin, aga viimased kolm kuud pole tõesti aega mängida olnud ega ka mängumaailma uudistega kursis olla nii, nagu tahaksin. Samasugused lood on doramamaastikuga, seega doramadest olen hetkeks teinud väikese pausi (küll aga vaatan Hiina ajaloolisi seriaale.). Seoses videomängumuusikaga on kahjuks sarnane lugu. Lühidalt öeldes olen ma täielikult särkidest-värkidest eemale jäänud.

Samas olen ma siiski enam-vähem suutnud meelde jätta mõned huvitavad videomängud, mis aastal 2011. ilmavalgust näevad, kas siis juba ilmunud Jaapani väljalasete tõlked läänemaailmas või tõusva päikese maal alles tulevad teosed. Paljusid konsoole, mille mänge ma siin ootan, mul tegelikult pole ning ma ei tea, millal ma neid kõiki mängida jõuaksin, kuid lihtsalt see nimekiri annab ülevaate asjadest, mida ma võimalusel mängiksin või mis lihtsalt mind hetkel mängumaailmas enim huvitavad.

 

Valkyria Chronicles III

Platform: PSP

Žanr: III isiku vaates käigupõhiline/reaalajas taktikaline strateegia

Nokitseb: Sega

Levitab: Sega

JP 27.01.2011

US/EUR Teadmata

Intro + trailer

Valkyria Chronicles III toimub taas Teise Euroopa sõja (Second European War) perioodil ning vaatleb eriüksuse Galllian Army Squad 442 tegevust, kes võrreldes tavaarmeega koosneb erinevatest kahtlase taustaga inimestest. 442 peab mängu jooksul korda saatma erinevaid missioone, mida regulaararmee jaoks liiga räpaseks peetakse. Mängumehaanika on sarnane eellastega, olles kombinatsioon kolmanda isiku vaates käigupõhilisest ja reaalaja taktikalisest strateegiast. Helitöö rollis on taas Hitoshi Sakimoto.

Ma pole Valkyria Chronicles II’gi suutnud korralikult süveneda, kui juba 2011. aasta esimese kuu lõpus on plaanipäraselt tulemas Valkyria Chronicles III. Platform on jälle PSP, mis tekitab paljudelegi pahameelt (vähemalt lääne fännibaasi seas), kuid arvestades PSP edu Jaapanis, ei maksa imestada, et jällegi Sony taskukonsool platformiks valitud on. Pealegi, arvestades Valkyria Chronicles II väljalaskeaega Jaapanis, mis oli 2010. aasta jaanuaris, siis on kahe mängu ajaline vahe aasta – järelikult, pidades silmas ka seni ilmunud infot, on mängumootor äärmiselt sarnane teisele osale. Kuigi Valkyria Chronicles II sai sooja vastuvõtu oma mängumehaanika tõttu, siis lõbus ja üleni suhkrune sisu ja tegelased andsid paljudele nurinemisteemat. Pean tõdema, et kuigi olen natuke mänginud, jätavad tegelased väga lapsiku tunde. Kolmas osa pidi seda kõike parandama ja tooma sisse enam emotsionaalset intensiivsust, mis oli esimese mängu üks tugevamaid aspekte.

 

Catherine

Platform: XBOX360/PS3

Nokitseb: Atlus

Levitab: Atlus

JP 17.02.2011

US/EUR Teadmata

Intro + Trailer 1 + Trailer 2 + Trailer 3

Catherine on lugu Vincentist, kes on tavaline varajastes kolmekümnendates mees, kes on oma tüdruksõbra Katherinega käinud juba viis aastat. Vincenti elu muutub aga käigupealt kui naabruskonnas hakkavad ringi liikuma kõlakad salapärastest luupainajatest, mis viivad hukuni, ja kui mees kohtab seksikat Catherine, kellega ta öö veedab. Peagi hakkab Vincent samuti neid samu kardetud õudusunenägusid nägema…

Catherine on nagu armastus esimesest silmapilgust. Moment, kui ma esimest trailerit nägin ja asjast üldse kuulsin, olin ma eufoorias. Mäng Atluselt (Shin Megami Tensei, Persona, Digital Devil Saga, Devil Summoner), helitöö mu lemmikkomponeerijalt Shoji Megurolt, ülilahe stiil (anime, kuid väga sensuaalne ja erootiline), sünge lugu – lihtsalt LAHE. Ma ei saa üle ja ümber, kui stiilne see kombinatsioon on. Mäng ise on seiklus, mis põhimõtteliselt koosneb dialoogikesksetest osadest ja siis luupainajasegmentidest, mida võib kõige paremini kokku võtta kolmanda isiku vaates seiklusmärulpuslekas (okei, eesti keel longab).

Vot see on mäng, mille tõttu ma ükskord endale ühe neist kahest konsoolist soetan.

 

Armored Core 5

Platform: PS3, XBOX360

Žanr: mecha märulisimulatsioon

Nokitseb: From Software

Levitab: From Software

JP 2011?

TEASER TRAILER

Algselt plaanitud 2010., Armored Core 5 peaks Jaapanis ilmale jõudma 2011. aastal, loodetavasti esimeses kvartalis. Armored Core 5 on vaatamata numbrile juba 13. mäng Armored Core seerias. Produtsendi sõnul võtab viies osa pisut teistsugusema suuna ja kontrastiks neljanda osa suurtele maa-aladele on AC5 lahinguväljad detailsemad ja ümbruskond on taktikaliselt tähtsam. Sellele viitab ka From Software otsus teha mechade mõõt väiksemaks, nimelt eelmise 10 meetrise asemel on AC5’s mechad ainult 5 meetrit kõrged. Kokkuvõtlikult iseloomustab produtsendi visiooni „stiilne realism“.

Ma pole küll esimestest mängudest kaugemale jõudnud, kuid juba olen seeria väike fänn ning jään huviga ootama.

 

Persona 2: Innocent Sin

Platform: PSP

Žanr: jaapani rollimäng

Nokitseb: Atlus

Levitab: Atlus

JP 03/03/2011

US/EUR Teadmata

Intro

Just eelmise aasta kevadel ilmus Jaapani poelettidele Persona 1 uusversioon PSP-le ning ega järgmise aasta kevad ilma Personata jää, nimelt siis väljub järjekordne uusversioon, seekord Persona 2 esikmängust Innocent Sin (Persona 2 koosneb kahest mängust, esimene neist Innocent Sin ja teine Eternal Punishment). Persona 2: Innocent Sin väljus algselt 1999. aastal PS1 konsoolile, kuid kahjuks erinevalt Eternal Punishmenist ei jõudnud Innocent Sin USA ega Euroopa mänguriteni. Nüüd kus Atlus USA on alates 2004. aastast tõlkinud ja poodidesse saatnud kõik võimalikud Megami Tensei mängud (kui Shin Megami Tensei: Devil Summoner PSP-le välja arvata) ja Persona seeria on saanud küllaltki populaarseks tänu Persona 3 ja Persona 4 menule, siis on USA väljalase kahtlemata vältimatu.

Mängust endast: tegu on jaapani stiilis rollimänguga, mis toimub keskaja stiilis kõrgfantaasia või siis tulevikumaailma, mis tähendab Jaapani rollimängu puhul ikkagi keskaja stiilis kõrgfantaasiat koos kosmoselaevadega, siis Persona nagu enamus Megami Tensei mängudest, toimub tänapäeva maailmas. Suurim erinevust meie reaalsusest on aga paranormaalsed ja muud veidrad nähtused ja ka Persona 2: Innocent Sin’is peavad keskkooliõpilased peatama pahalase nimega Jokker, kes on kõigi õnnetuseks kodulinna needusega varjutanud.

Kõlab tüüpiliselt? Justkui nii tõesti, kuid Personale omaselt vaadeldakse tegelasi psühholoogilisel tasandil ning üheks peateemaks on tegelaste sisemine konflikt enese minevikuga. Isiklikult pole ma veel jõudnud Innocent Sini mängida, seega ma ei tea paremat veenmisvõimalust kui see suurepärane arvustus.

Uusversioonis on uhiuus avavideo Satellite poolt, võimalus võitlusanimatsioonid välja lülitada (kiirendades madistamistempot), remiksid originaalmuusikast (kuid on võimalus ka vana helitaustaga mängida, erinevalt Persona PSP-st), menüüd ja erinevad mängusisesed infod on kergemini ligipääsetavad, uued tegelasportreed. Üldjoontes on tehtud mäng mugavamaks, kaotamata originaali välimust ja võlu.

Persona 2: Innocent Sin on alati peetud üheks parimaks rollimänguks nendelt, kes seda on jõudnud mängida. Tegelikult on hetkelgi võimalik seda inglisekeelselt mängida, sest aasta tagasi ilmus tõlge usinatelt fännidelt. Vajalik on vaid kas emulaatori olemasolu või siis modifitseeritud PS1 või PS2. Need, kes ei jõua uusversiooni oodata, võivad ka seda alternatiivi kaaluda. Isiklikult jään siiski PSP versiooni ootama, sest kontrastiks Persona PSP-le saab originaalmuusika taastada, mille puudumine oli Persona PSP suurimaks veaks.

 

Shadows of the Damned

Platform: XBOX360, PS3

Žanr: ellujäämisõudus

Nokitseb: Grasshopper Manufacture

Levitab: Electronic Arts

JP/US/EUR 2011??

Trailer

Mängust enesest sisuliselt palju pole juttu peale selle, et lugu on Garcia Hotspurist, kes suundub põrgusse kallimat päästma. Tähtsamad on hoopis nimed, kes kaasa löövad: kultmängurite tualetifetišiga iidol Goichi Suda (No More Heroes, Michigan), ellujäämisõuduse isa Shinji Mikami (Resident Evil, Vanquish, Dino Crisis) ja põrguhelide lindistaja Akira Yamaoka (Silent Hill seeria). Väidetavalt segu Suda punkrokilikust hingest ning Mikami psühholoogilise õuduse atmosfäärist, tõotab see tulla rohkem kui tore.

 

The 3rd Birthday

Platform: PSP

Žanr: märuliellujäämisõudusrollimäng (phew)

Nokitseb: Square Enix

Levitab: Square Enix

JP 22/12/2010 (väljas!)

US/EUR 2011 esimene kvartal

Trailer

Parasite Eve seeriaga olen tutvust teinud vaid esikmängu kaudu, mida kunagi ei lõpetanud, sest viimane boss juhtus olevat natuke liiga äge minu tegelasarenduse jaoks (ning puudub võimalus selle parandamiseks mängu sellel hetkel). Ideeliselt aga meeldis see mulle küll, kuigi võitlus oli natuke kohmakas.

Miks ma seda tahan? Väga lihtne vastus: see tundub stiilne ja vahva. Võib-olla pinnapealne, aga ikkagi. 🙂

 

Yakuza 4

Platform: PS3

Žanr: märuliseiklus

Nokitseb: Sega (Amusement Vision)

Levitab: Sega

JP 18/03/2010

NA 15/03/2011

Trailer

Järjekordne seiklus viimaste aastate jooksul hubaseks muutunud Kamuro-cho linnaosas ala Tokyo punaste laternate tänav. Väga palju pole viimasest PS3 seiklusest Yakuza 3 kuigipalju muutunud, kuid kindlasti annab nelja peategelase olemasolu võrreldes varasema ühega suur boonus, miks ka seda proovida, rääkimata veel mitmetest lisaasjadest, mida Kamuro-chos võib korda saata. Lisaks sellele on lokalisatsioon kuuldavasti pisut halastavam kui Yakuza 3 puhul ning jätab need mahjongiasjad ja muud jaapani kultuurilised perverssused välja lõikamata. Jaapanis on üllitis ammu mängurite vallas ning nimekas mänguväljaanne Famitsu andis koguni 38 punkti 40-st (mille on vist iga Yakuza mäng saanud).

 

Ryu ga Gotoku Of the End

Platform: PS3

Žanr: zombie märulitulistamine

Nokitseb: Sega (Amusement Vision)

Levitab: Sega

JP: 27/11/2011

EUR/NA Teadmata

Trailer

Yakuza. Elavad surnud. Ryuji Goda oma kuulipildujaga. Varemetes Kamuro-cho. Tulistamine.

Midagi muud lihtsalt öelda pole. See kõik on seksikas.

 

Kurohyo: Ryu ga Gotoku Shinsho

Platform: PSP

Žanr: kähmlusdraama

Nokitseb: Sega (Amusement Vision)

Levitab: Sega

JP: 22/09/2010

NA/EUR Teadmata

Trailer

Kõrvallugu Yakuza maailmas Sony taskukonsoolile. Võib-olla mitte nii ambitsioonikas, kui pealiini mängud, kuid peategelane ning kähmlusele enam orienteeritud mängustiil tundub vinge, unustamata ka lisategevust punaste laternate kõheda valguse all.

Süžee keskmes on kooli lõpetamata jätnud nooruk, kes ühel päeval lajatab paremsirge Tojo klanni liikmele ning leiab peagi end kriminaalmaailma intriigides. Peale selle on Ukyo Tatsuya, seesama nooruk, üks hakkamist ja agressiivsust täis vennike, kellel pole mingit probleemi lihtsalt kõigile konkreetselt molli kütta. Rock on!

Loodan, loodan ja veelkord loodan, et asi jõuab ka inglisekeelsel kujul siia maailma. Palun.

 

Zettai Zetsumei Toshi 4: Summer Memories

Platform: PS3

Žanr: katastroofiseiklus

Nokitseb: Irem

Levitab: Irem

JP: 24/02/2011

NA/EUR Teadmata

Trailer

Siinpool poolkera on mängu eellased tuntud ka kui Disaster Report/S.O.S: The Final Escape, millest varemgi juttu teinud, (Jaapanis Zettai Zetsumei Toshi) ning Raw Danger (Jaapanis Zettai Zetsumei Toshi 2), mõlemad PS2-le. Kolmas osa, mis on Sony taskukonsooli ekslusiiv, jäi tõusva päikese maale. Neljanda osa puhul on õnneks šansid inglisekeelseks versiooniks kõrgemad, sest erinevalt PSP-st, mis justkui siin hinge vaakub ja Jaapanis õitseb, on PS3 kindlamal positsioonil.

Aga nagu seeriale omane, on mäng ellujäämisõudus ilma õuduseta looduskatastroofi kontekstis. Sarnaselt aga õudustele on ka Zetsumei Toshi seerias olnud peaeesmärgiks üle elada need paar päeva, kus Emake Loodus on vabavoliliselt otsustanud inimkonna kätetöö proovile panna. PS3 järg aga tundub olevat saanud ka kena iluoperatsiooni, sest silma hakkab kindlasti kirevam graafikastiil, mis on üdini vahva.

 

Total War: Shogun II

Platform: PC

Žanr: reaalaja taktikaline strateegia

Nokitseb: Creative Assembly

Levitab: Sega

US 15/03/2011

Trailer

Uus Total War on naasnud Creative Assembly Total War esikmängu ajaloopunkti ning pärast ristisõdasid, barbarite allutamist ja Napoleoni võidukäiku ja allakukku pistavad ajalooareenil taas rindu jaapani sõdurid 16. sajandi sõjaväljadel. Valida on 9 daimyo vahel, kellest üks viib Jaapani ühtse valitsemise alla.

Creative Assembly viimaseid näputöid on küll peetud tõsisemate mängurite poolt rohmakaks , mida iseloomustab halva tehisintelligentsi lokkamine igas aspektis, kuid tuleb tõdeda, et sääraseid mänge sellise eelarve ja ambitsiooniga luuakse vähe. Mina jään igastahes ootama ja kui isegi tõotatud mäng kujuneb natuke nõrgemaks, on alati visad fännid, kes ka tehisintelligentsi modifitseerida jaksavad.

 

Okamiden

Platform: Nintendo DS

Žanr: zelda ilma zeldata

Nokitseb: Capcom

Levitab: Capcom

JP 30/09/2010

US 15/03/2011

EUR 18/03/2011

Trailer

Jaapani müütiline maailm on kompaktsem kui eales varem! Pahade olluste vastu võitlemiseks on Amaterasu asemel hoopis tema väike laps Chibirasu ning vana võitluspartneri Issuni asemel on Chibirasu seikluskaaslaseks hoopis Susano laps Kuni. Kuigi DS’st pole tehnilisest aspektist PS2 graafikale vastast, on Nintendo DS stylus ideaalne ka Okami silmapaistvama elemendi „taevalik pintsel“ realiseerimiseks. Nimelt nagu originaalmänguski saab pintslitõmmetega vaenlastele haiget teha ja loodus kenamaks ja kirevamaks taastada. 🙂

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: