h1

Syphon Filter

juuli 27, 2009

syphonfiltercover

Syphon Filter on 1999. aastal ilmunud PS1 kolmanda isiku vaates märul terrorismist, bioloogilisest massihävitusrelvast ja korruptsioonist – ühesõnaga tüüpiline thrillerifiktsioon, eriti filmimaailmas. Erinevalt kinoteostest suudab aga mäng muidu etteaimatava loo interaktsiooni tõttu meeldivaks kogemuseks kujundada.

Syphon Filter’i stardipauk algab sõnaahtra sissejuhatusega, mis ei kuhja mängijat faktidega üle, vaid pärast paari antiikset arvutigraafika (CGI) videoklippi, mis tutvustavad mängu kangelast Gabe Logan’it, kes, jällegi, on tüüpiline hea salateenistuse palgal eriagent, suuteline nottima mitukümmend meest silmagi pilgutamata, sukeldub tegevusse. Kogu mäng tiirlebki ümber Syphon Filter’i viiruse, mida on võimalik seadistada nii, et ainult kindel sihtgrupp sureb. Viiruse vallapäästmise plaani taga on terrorist Rhoemer, kelle jälgedes on Gabe Logan sunnitud mängu vältel liikuma.

Lugu, nagu arvata võib, on lihtsalt taustaks ja tegelased jäiga steriilsusega täidavad oma funktsiooni, mitte midagi enamat, võrreldes näiteks Metal Gear Solid’iga, kus karakteritel on oluline roll. SF’i puhul on aga spartalik mängumaailm aga aktsepteeritav, sest rõhk on tulevahetustel. Tänapäeva standardite järgi klassifitseeriks SF’i antiikseks, kuid oma võlu on sel siiski.

320524

Oh seda PS1’te ja realistlikku graafikat

Esiteks tankilik juhtimissüsteem, mis on selles aspektis vääriline vastane Resident Evil’ile. Kuigi see teeb kohanemise keerukamaks, on see parim lahendus mängule, kus oluline on täpsus kuulide valamisel vaenlase kolpa. Automaatne sihik ei varja ebakompetentsust kaua, sest viimastes missioonides tuleb silmitsi seista väega, keda saab tappa kuulikindla vesti tõttu ainult pähe tulistamisel. Kui lõpuks tehnika selge, avaldub aga see miski, mis SF’ist nii lõbusa elamuse teeb. Täpses elemendis ei ole ma isegi kindel, kuid tollest hetkest avaneb mäng nagu kellavärk (Ma ei saa isegi aru, mis udujuttu hetkel ajan :P).

Teiseks on ilmne 90ndate põneviku stiil, mis on oma kerges juustususes vahva. Halva aktsendiga vene terroristid, tagaajamised, pommide kahjutukstegemised, tulekolletest elusalt pääsemine – kõik nagu enneolematult läbi proovitud või nähtud, kuid ikkagi pakub adrenaliinisüsti. Asupaigad on see-eest veidi liiga vaimuvaesed. Fotorealismi poole püüdmine on andestav, sest see on tavaline lääne märulimängudele, kuid mitte korduv katakombides, koobastes ja maa-alustes baasides roomamine. Kokku on mängus 4-5 suuremat missiooni, mis jagatud väiksemateks osadeks, kuid tegevuspaigad on samad ja tahes tahtmata hakkavad monotoonsed koridorid ning muud urkad vastu.

320522
Tehisintelligents ei küündi kaugele eelskriptitud tegevusplaanist, mis mulle meeldib, sest säilitab vanakooli hõngu, kus levelitel on kindel plaan. SF’is ilmuvad vaenlased alati ühes ja samas kohas, tegutsevad pea et täpselt samamoodi. Tänapäeval on hinnas olukorraga kohanev, dünaamiline “arvutinutt” , aga SF’i plaanipärasus on järjekordne mängu külg, mida peab mõistmiseks ise kogema.

Stiili väljatoomisel on minu arvates helilisel küljel antud juhul suur roll, sest muusika lihtsalt kuulmisel hingab 90-ndate põneviku lõhna. Muusika on justkui tehisintelligentsiga harmoonias, kompositsioon on metoodiline.

Syphon Filter’ist on raske kirjutada, sest see lihtsalt on hea nii nagu ta on, sest terviku koostvõtmisel vahib vastu pinnapealsus. Peab unustama “video mängud on kunst” mõttelaadi (mitte et selline mõttelaad mul domineeriv oleks) ja nautima ekraanil toimuvat. 8/10.

4 kommentaari

  1. see oli hea.

    Järg on ka. Järjes saab veel versusmõudis üksteise vastu ka headshote harjutada.


  2. Knagi kulusid tunnid seda toksides tõesti. Ka versusmõudi tagudes, mis oli üks robustne junn, kuid oh, kus pakkus toona lõbu ja tegevust.


  3. Järje olemasolust olen teadlik. Tegelikult meeldib mulle järg isegi rohkem ning järge kogesin enne originaali, lihtsalt esimese osa suutsin läbi teha alles see aasta.


  4. Perekonda kuulub veel lisakas ka kolmas tegelane, mis on ka igati tore ja ei kipu alla jääma oma eelkäijatele. Aga miskipärast uuemates PSP versioonides pidin nagu natuke pettuma.Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: